آموزش شینیون حرفه‌ای و آشنایی کامل با آن (بخش اول)

۱۴ مهر ۱۳۹۸ مقالات
شینیون

شینیون یا (chignon) یک واژه انگلیسی است و در اصطلاح به معنی موهای پرپشت است. چند سالی است که احتمالا  به کررات این اسم به گوشتون خورده و حتما تا حدودی می‌دونید شینیون چیه. آرایشگران به کمک ابزار های مخصوصی، سعی می‌کنند که گیسوان و موهای خانم‌ها را با ترفندهای حرفه ای به اشکال مختلفی در بیاورند.

همونطور که می‌دونید هر کسی نمی‌تونه چنین کار زیبایی رو با دست خالی و یا بدون گذراندن دوره آموزشی شینیون مو انجام بده. چون این کار، هم نیازمند ابزار خاصیه و هم باید شخصی که شینیون‌می‌کنه، بارها و بارها برای اینکار تمرین کرده باشه. ما در این مقاله درباره شینیون‌ توضیحات کاملی برای شما آماده کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

تاریخچه مختصری از شینیون مو

این متد آرایش مو، قدمت بسیار زیادی دارد و مختص به این دوره و زمانه نیست. البته‌ شینیون از اولین باری که مورد استفاده قرار گرفته، تاکنون، شاهد تغییرات و پیشرفت های چشمگیری بوده است.

در آغاز، تا این حد، مدل های متنوع وجود نداشت. و تنها یک یا چند مدل بسیار ساده برای شینیون مو وجود داشت. در آن زمان ها، معمولا موها را جمع می‌کردند و با یک طرح ساده در بالای سر یا پس سر می‌بستند.

استقبال از این شیوه آرایش مو، همیشه با اقبال مواجه نبوده است. برای مثال در دهه ۸۰ میلادی به دلیل سلیقه خاص و رایج آن زمان، بیشتر از مدل موهای کوتاه استقبال میشد. (همونطوری که میدونید لازمه اجرای شینیون داشتن موهای نسبتا بلندی هستش).

تغییرات شینیون از دهه ۸۰ میلادی به این ور

اما با گذشت زمان و گذار ار دهه ۸۰ میلادی، بانوان بیشتر نسبت به آرایش و فرم دادن به موهای خودشون علاقه نشون دادند. طی چند سال گذشته در کشور خودمون ایران، به قدری تقاضا برای اجرای تکنیک های شینیون بالا رفته، که اکنون بیشتر سالن های آرایشی دست کم بصورت روزانه چندیدن مشتری در این بخش آرایش دارند.

امروزه شینیون تنها یک آرایش ساده مو نیست و به نوعی تبدیل به یک هنر خارق العاده و پر هوادار شده است. هر هنرمندی که دوره های آموزش شینیون را گذرانده است، اکنون صاحب سبک شده است و هر روز ایده های جذاب و زیبایی از این هنر را ساخته و روی مشتری های خود پیاده میکند.

شینیون

اجرا و آموزش شینیون مو، قلب تپنده هر سالن آرایش

اگر سری به سالن های حرفه ای مثل سالن الماس نشان زده باشید، متوجه می‌شوید که بخش بزرگی از فضای سالن به این آرایش حرفه ای اختصاص داده می‌شود، زیرا متقاضیان این مدل آرایش، واقعا روز به روز در حال افزایش است.

به لطف خلاقیت هنرمندان‌شینیون، امروزه نمی توانیم مدل خاصی را برای این آرایش در نظر بگیریم، چون واقعا هر هنرمندی برای خودش سبک مخصوصی دارد و به پیشرفت این هنر کمک می‌کند.

بنابریان شما همیشه خیالتان راحت است که هر مدلی برای موهای خود در نظر بگیرید، به دست هنرمندان حرفه ای این بخش از آرایش بانوان، قابل طراحی و پیاده سازی است.

هنرمندان شینیون هر روز هنر خود را آپدیت می‌کنند

به طور قطع، آرایش بخش‌های مختلف بدن بانوان، با هم تفاوت‌هایی دارند. برای مثال گسترگی تکنیک های آرایش صورت، مخصوصا آرایش صورت عروس، بسیار بیشتر از محدوده آرایش موها است.

آرایش موها، بیشتر از آن‌که مشابه آرایش صورت، کلیشه ای باشد، پیرو  مد است. یعنی هر سال ممکن است متفاوت باشد.

برای مثال، در سال های گذشته، شاید موهای بسته شده بیشتر مورد استقبال خانم ها قرار می‌گرفت، اما این روزها بیشتر خانم ها تمایل دارند که موهای بازی داشته باشند. با اینکه بیشتر خانم ها دوست دارن که موهاشون باز باشه، اما هیچوقت نمیشه از خیر شینیون گذشت. و در موقعیت های مختلف، خانم ها همیشه دوست دارند موهاشون و مدل دار باشه:

 • عروسی
 • مهمانی
 • جشن نامزدی
 • جشن تولد
 • و …

یعنی بیشتر خانم ها در هر موقعیتی هم که باشند، در برخی شرایط خاص، مثل عروسی، همیشه دوست دارند موهاشون خوب باشه. و این برای کسایی که میخوان دوره های آموزشی شینیون مو رو بگذرونن، واقعا خبر خوبیه. چون خیالشون راحته که مشتری همیشه هست.

شینیون

ابزارها و متریال مورد نیاز برای شینیون

اصولا ما برای هر پروسه آرایشی که انجام می‌دیم، ابزارها و متریال مخصوص به اون کار رو داریم. حتی برای بعضی از مراحل آرایش، تنها باید از ابزار مخصوص همون مرحله استفاده بشه. شینیون هم به عنوان یک پروسه آرایش مو، نیازمند ابزار خاص و البته حرفه ای مخصوص خودشه.

به طور کلی، تمام ابزار به کار رفته در تکنیک های آرایش مو، در ۲ دسته اصلی قرار می گیرند:

ابزارهای اولیه که نسبتا ساده هستند

این ابزارها در هر آرایشگاه و سالن زیبایی به راحتی پیدا می‌شن. و هر روز هم ازشون استفاده میشه. بعضی از این ابزار عبارتند از:

 • کلیپس‌های‌معمولی مو
 • تل و ابزار نگهدارنده مو
 • کش‌های ساده‌ای که هر روز به موهاتون می‌بندید
 • و تورهای ساده

 

با وجود این ابزارهای ساده، به راحتی می تونید در خانه هم شینیون کنید (اما فقط یک شینیون ساده)

شینیون

ابزارهای حرفه‌ای و پیشرفته

برای یادگیری طرز استفاده صحیح از این ابزار، باید حتما دوره آموزشی شینیون رو گذرونده باشید. بعضی از ابزار تخصصی در حوزه آرایش مو عبارتند از:

 • تور‌ نامرئی‌ مخصوص
 • انواع بیگودی در سایزهای مختلف
 • پروتزهای‌مخصوص‌اسفنجی
 • چوب‌های مخصوص شینیون
 • و در نهایت موهیای مصنوعی با انواع مواد سازنده و اولیه.

شینیون

این ابزار، تنها توسط آرایشگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این مقاله دارای دو بخش است، لطفا برای مطالعه بخش دوم آن روی این لینک کلیک کنید.

مقالات مرتبط