آموزش تکنیک های ساده کانتور صورت + فیلم

۹ بهمن ۱۳۹۸ مقالات

کانتورینگ در هر شکلی باعث می‌شود که ایرادات پوستی تا حدودی برطرف شده و پوست به فرم دلخواه ما در بیاید. کانتور صورت یکی از بخش های اصولی آرایش های امروزی است. و اگر شما نخواهید آرایش غلیظ و سنگینی داشته باشید، می توانید تنها با تکنیک های کانتور صورت، صورتی زیبا و طبیعی برای خود به وجود بیاورید.

 

الماس نشان در ادامه این مقاله، شما را با تعدادی از تکنیک های کانتورینگ صورت آشنا خواهد کرد. و پس از خواندن آن می توانید به تنهایی اقدام به انجام این روش آرایشی کنید.

شروع کانتور با کرم های چرب

کار آرایش با کانتور را با کمک کرم های مخصوص اینکار شروع کنید. مقداری از کرم را برداشته و در حاشیه سمت راست صورت خود آن را به صورت اعمال کنید. سعی کنید همانند تصویر زیر یک شکل ۳ مانند ایجاد کند.

کانتور صورت

نکته:

 • در صورت کوتاه بودن پیشانی شما، بهتر است خط ترسیم شده را به خط رستنگاه مو خود نزدیک کنید.
 • برعکس اگر وسعت پیشانی شما زیاد است، خط کرم را دورتر از رستنگاه مو رسم کنید.

خط میانی که با کرم کشیده اید را، روی پوست استخوان گونه خود قرار دهید (دقیقا مشابه شکل)

نکته:

 • در صورتی که فرم صورت شما جزء یکی از فرم های کشیده بیضوی است بهتر آن است که خط را، بیش از حد به سمت پایین متمایل نکنید.
 • و اگر گونه های شما توپر هستند یا به عبارتی صورت گردی دارید، برای کاهش حجم آن ها، و لاغر نشان دادن صورتتان، خط دوم را به سمت لبهایتان نزدیک کنید.

در خصوص ترسیم خط سوم پایینی، سعی کنید که کرم را دقیقا از زیر گوش و از روی خط چانه به سمت مرکز آن بکشید. دقیقا همه این مراحل و نکات آن را برای سمت مقابل نیز انجام دهید.

کانتور صورت

کانتور صورت

بعد از ترسیم خطوط کرم کانتور صورت در طرفین صورت، نوبت به اعمال کرم به بینی می رسد. دقیقا به موازات خط بینی دو خط در طرفین آن ترسیم کنید. (همانند شکل زیر).

کانتور صورت

نکته:

 • چنانچه بینی شما استخوانی و نسبتا بلند است، خطوط را تا نزدیکی نوک و تیپ بینی و پایینتر از آن ادامه دهید. زیرا در این حالت بینی شما کوتاه تر از آنچه هست نشا داده میشود.
 • برعکس اگر بینی کوچک و کوتاهی دارید خطوط را از نوک بینی پایینتر نیاورید.
 • چنانچه بینی شما گوشتی و بزگ است برای اینکه بینی باریکتر و کم حجمتر شود سعی کنید فاصله بین خطوط را کاهش دهید.

محو و پخش کردن کانتور صورت

محو کردن در واقع پخش کردن کرم کانتور در بخش های مد نظر ما روی صورت است. اینکار را معمولا با کمک یک پد اسفنجی کوچک انجام میدهند. دقت کنید که نباید برای پخش کردن و محو کردن خطوط ترسیم شده به پوست فشار وارد شود. ما تنها باید با وارد کردن ضربات کوچک و ملایم به روی خطوط اینکار را انجام دهیم.

کانتور صورت

 • برای محو کردن خط بالایی، باید کار را از پیشانی شروع کرد و کرم را به سمت موها پخش کرد.
 • برای خط دوم، پد را روی خط قرار داده و به سمت بالا آن را محو کنید.
 • خط پایینی روی فکر را نیز به طرف پایین محو کنید.

نکته:

 • کانتور صورت در واقع به منظور ایجاد سایه روی صورت است. بنابراین سعی کنید خطوط را کاملا محو کنید، و اثری از آن ها باقی نگذارید.
 • خطوط بینی را نیز روی سطح خود بینی پخش کرده و محو کنید.

اعمال و محو کردن کانسیلر پس از کانتور صورت

کانسیلر را معمولا در فضای زیر چشم‌ها و لبه های بینی تا خطوط کانتور میکشند. چنانچه خط خنده نسبتا عمیقی دارید، بهتر است روی خط لبخند نیز کانسیلر اعمال کنید. بخش های دیگری که باید روی آن ها کانسیلر زد عبارتند از:

 • چانه
 • پیشانی
 • بینی
 • خطوط تحتانی گونه

کانتور صورت

کانتور صورت

کانتور صورت

ثابت کردن آرایش زیر چشم

به ثابت کردن زیر چشم اصطلاحا فیکس گفته میشود. و پیش از ادامه کار باید برای جلوگیری از چروک شدن و یا خط افتادن زیر چشم، حتما آرایش اعمال شده زیر چشم را فیکس کرد.

کانتور صورت

اعمال پنکیک بر صورت

برای پیشگیری از تیره و یا لکه دار شدن آرایش، قبل از آغاز کانتور صورت با پودر، باید از پنکیک برای فیکس کردن مواد آرایشی استفاده کرد. وقتی پنکیک را به صورت خود میزنید هیچ فشاری به صورت وارد نکنید. و تنها با حرکات آرام و به اصطلاح تپ تپ آن را اعمال کنید.

کانتور صورت

کانتور با پودر

یکی از مهمترین بخش های کانتورینگ صورت استفاده از پودر است. برای اینکار قلم مخصوصی را داخل پودر کانتورینگ قرار دهید. سپس قلم آغشته شده به پودر را:

 • ابتدا روی گونه قرار داده و به سمت بالا پخش کنید.
 • سپس پیشانی را با پوذ کانتور آرایش میکنیم.
 • و سپس مقداری دیگر به فک زده و به سمت پایین آن را محو کنید.

کانتور صورت

کانتور صورت

کانتور صورت

برنزه کننده بعد از کانتور صورت

مهمترین نکته در برنزه کردن صورت این است که گردن را نیز نباید از قلم انداخت و برای هماهنگی بین صورت و گردن، حتما باید برنزه کننده را با دقت و ظرافت اعمال کرد.

استفاده از برجسته کننده و هایلایتر

هایلایتر در کانتور صورت معمولا برای بخش های برجسته ای مثل گونه، گوشه چشم و بالای ابرو استفاده میشود.

برای تاثیرگذاری بیشتر برجسته سازی صورت، بهتر است روی بینی را نیز هایلایت کرد. (مخصوصا اگر بینی گوشتی و بزرگی دارید حتما تیپ بینی را هایلایت بزنید)

کانتور صورت

کانتور صورت

کانتور صورت

کانتور صورت

کانتور صورت

اعمال رژ گونه در کانتورینگ صورت

معمولا برخی از خانم ها حین استفاده و اعمال رژ گونه دچار اشتباه میشوند. و به شکل صحیحی آن را به گونه نمی زنند. سعی کنید حین زدن رژگونه لبخند بزنید و بخش بر آمده و برجسته گونه را به رژگونه آغشته کرده و به سمت بیرون پخش کنید.

 

کانتور صورت

کانتور صورت

استفاده از اسپری فیکس کننده برا ماندگاری آرایش و کانتور صورت

برای اینکته مواد آرایشی فیکس شوند (مخصوصا اگر مواد از نوع پودر هستند) باید از اسپری های فیکساتور استفاده کنیم. برای این منظور اسپری را به فاصله ۳۰ سانتی متری به صورت خود اسپری کنید.

کانتور صورت

اعمال رژ لب

بخش آخر آرایش معمولا همیشه استفاده از رژ لب است. با توجه به کلیت آرایش و سلیقه شخصی رژ لب خریداری کرده و اعمال کنید.

مقالات مرتبط